עקבו אחרינו                          036813335
טלפון- 036813335
שירות זמין כל יום כל שעה    |  dan@gloriarad.com


גז הראדון :


הראדון הוא גז אציל הנמצא בכל מקום. זהו גז חסר צבע, ריח או טעם ובנוסף לכך הינו גז רדיואקטיבי. הראדון נוצר מהתפרקות של אורניום טבעי באדמה ובמים.  הראדון נוצר מהתפרקות היסוד ראדיום 226 המצוי בריכוזים שונים בכל סוגי הקרקעות וכן בחומרי הבנייה העשויים מקרקע כגון מלט. הראדון נוצר בקרקע ועושה דרכו כלפי מעלה עד אשר נכנס לחלל הבית, בעיקר בחדרי מרתף, מקלטים ובנייה צמודת קרקע. פליטת הראדון מקירות הינה בדרך כלל איטית יותר ובתנאי אוורור נאותים אינה מהווה בדרך כלל סכנה. בהימצאותו בתוך חלל הבית הראדון חודר למערכת הנשימה וחושף אותה, בעיקר את הריאות, לקרינה רדיואקטיבית.
חשיפה לגז ראדון והשלכות בריאותיות
ככל שהחשיפה גדלה כך גדל הסיכון לסרטן ריאות. הראדון אחראי למחצית מהחשיפה לקרינה רדיואקטיבית של האוכלוסייה ממקורות טבעיים. חשיפה זו אחראית לכ-10% ממקרי סרטן הריאות. ילדים ומעשנים הם הרגישים ביותר להשפעת הגז. כדי לצמצם את הסיכון יש לאוורר את חדרי הבית ובמקרה של מקלטים, מרתפים ואפילו ממ"דים להתקין עזרים שיאפשרו אוורור תמידי של חללים אלו. 

באילו מקרים יש לבדוק נוכחות של גז ראדון?
המשרד להגנת הסביבה ממליץ לבצע בדיקת נוכחות גז ראדון במיוחד במקרים הבאים:

חדרים צמודי קרקע, מרתפים וחדרים לא מאווררים.
בנייה צמודת קרקע באיזורים בעלי ריכוז גבוה של גז הראדון בקרקע, למשל ערד, מעלה אדומים, ירושלים, כרמיאל.
לפני כניסה לבית חדש (בדרך כלל צמוד קרקע או קומת קרקע).
יש לציין כי בבתים ובקומות לא צמודי קרקע אין, בדרך כלל, סיבה למדידת ראדון. אם בכל זאת יש עניין בבדיקות, רצוי לבצע בדיקות ארוכות טווח.  

בדיקות גז ראדון
את הבדיקות יש לבצע רק באמצעות בעלי היתר מיוחד ובתוקף מטעם המשרד להגנת הסביבה לבדיקת ריכוזי ראדון. 

בדיקת גז ראדון קצרת טווח
בדיקת ראדון קצרת טווח אורכת בין 3-7 ימים, בחדרים סגורים (חדר סגור כולל חלונות ודלתות). הבדיקה מתאימה לחדרים שאינם צמודי קרקע. על פי תוצאות הבדיקה ניתן יהיה, לאחר כמה ימים מועטים יחסית, לקבוע האם יש צורך בפעולות שיפור מיידיות להקטנת ריכוז גז הראדון, או לחלופין להחליט כי יש צורך בבדיקה ארוכת טווח. 

בדיקת גז ראדון ארוכת טווח
בחדרים צמודי קרקע או כהמשך לבדיקה קצרת טווח נהוג ומומלץ לבצע בדיקת גז ראדון ארוכת טווח. בדיקת גז ראדון ארוכת טווח מתבצעת על פני 3 חודשים לפחות, בתנאי מחייה רגילים (החלונות והדלתות בחדר יכולים להיפתח ולהסגר). כאשר מתקבלות תוצאות גבוהות מ 200 בקרל למטר מעוקב אוויר, מומלץ לבצע פעולות שיפור להקטנת ריכוז הראדון בחדר. 

ניתוח תוצאות בדיקת גז ראדון
בדיקת גז ראדון בה מתקבל ערך הגבוה מהסף, מעידה על חדירה של גז ראדון מהקרקע או מהקירות (בחדרים שאינם צמודי קרקע). במקרה כזה אנו ממליצים על נקיטת פעולות מיידיות לשיפור המצב. במקרה שבוצעה בדיקה קצרת טווח אפשרי שיישקל ביצוע בדיקת גז ראדון ארוכת טווח. ערך הסף לפעולות שיפור תלוי בסוג הגלאי, משך הבדיקה (קצרת או ארוכת טווח, למעשה זמן החשיפה של הגלאי) ובתחלופת האוויר בחדר.

2all בניית אתרים