עקבו אחרינו                          03-6813335

טלפון- 03-6813335

שירות זמין כל יום כל שעה  
 |  dan@gloriarad.com

בדיקת קרינה מרשת חשמל


קרינה אלקטרומגנטית מרשת ומערכות החשמל הינה קרינה בתדר נמוך מאוד (ELF  ) בארץ סביב ה 50Hz. קרינה מרשת וממערכות החשמל מורכבת משדה חשמלי ושדה מגנטי המתפתחים סביב מוליכי זרם חשמלי. רמות השדה המגנטי תלויות בזרם החשמלי הזורם במוליך. רמות השדה החשמלי תלויות בהימצאות הפרש פוטנציאליים בין המוליכים השונים ובין המוליכים לקרקע.

מאז פריסתה של רשת החשמל ברחבי העולם ומאז כניסתם של מכשירים וציוד חשמלי לביתים בעולם עלתה משמעותית רמת חשיפת הציבור לקרינה אלקטרומגנטית מרשתות חשמל. שדה מגנטי מרשת החשמל הוכרז בשנת 2001 כמסרטן אפשרי בבני אדם על ידי ארגון הבריאות העולמי. 

מדידת קרינה במרשת החשמל 

מקורות קרינה אלקטרומגנטית מרשת ומערכות החשמל

רמות גבוהות של קרינה אלקטרומגנטית ימדדו בעיקר בצמוד לקווי מתח גבוה, קווי מתח נמוך, תחנות השנאה, חדרי שנאים ושנאיים של חברת חשמל, לוחות וארונות חשמל, מערכות חשמל ופיקוד, חימום תת רצפתי, מערכות בית חכם, מכונות ומכשירי חשמל, מנועים חשמליים, מיטות חשמליות, שנאים ומטענים, ציוד אלקטרוני, מחשבים, ציוד אל-פסק ועוד. 
קרינה מקווי מתח גבוה ומערכות תמסורת של חברת החשמל


השפעות בריאותיות של קרינה אלקטרומגנטית מרשת ומערכות החשמל

בחשיפה לרמות גבוהות מאוד של קרינה אלקטרומגנטית בתדרים נמוכים מאוד יכולה להופיע פעולה בלתי רצונית של שרירים. כאשר מדובר למשל בשריר הלב, ההשפעה יכולה להיות קטלנית. ברמות גבוהות של שדה חשמלי יתכן חשמול של בני אדם, מבנים וחומר. התקן של ICNIRP , אשר נחשב לתקן בין לאומי, נקבע כדי להגן מפני תופעות אלה. כמו בהתמודדות של התקן עם קרינת רדיו, תקן ICNIRP אינו לוקח בחשבון השפעות ארוכות טווח או השפעות ביולוגיות אחרות של קרינה אלקטרומגנטית בתדרים נמוכים מאוד. לעומת זאת, בשנת 2001 הכריז ארגון הבריאות העולמי על קרינה אלקטרומגנטית בתדרים נמוכים מאוד כמסרטן אפשרי בבני אדם וזאת לאחר שמספר מחקרים הצביעו על קשר אפשרי בין מגורים בקרבה לקוי מתח לבין עליה משמעותית בסיכון לתחלואה בסרטן ובייחוד בסיכון ללוקמיה בילדים.


התקן של ICNIRP  עומד היום על רמה מותרת לחשיפה רגעית לשדה מגנטי של 2000 מיליגאוס. כל מדינה ומדינה קובעת לעצמה את התקנים כאשר רובן מתבססות, בצורה כזו או אחרת, על תקן ICNIRP. כיום בישראל אין חוק או תקנה המחייבת את חברת החשמל לפעול לפי תקן מחמיר יותר וזו עושה שימוש בתקן ICNIRP  . המלצת המשרד להגנת הסביבה בדבר קרינה אלקרטומגנטית מרשת החשמל היא לתכנן מתקני חשמל כך שהחשיפה ארוכת הטווח לא תעבור רמה של 2 מיליגאוס בממוצע על פני שנה או 4 מיליגאוס בממוצע ביום בו החשיפה היא הגבוהה ביותר. המשרד להגנת הסביבה מקדם טיפול במתקני חשמל קיימם, הגורמים לחשיפה ממוצעת של מעל 4 מיליגאוס.


2all בניית אתרים