עקבו אחרינו                          036813335
טלפון- 036813335
שירות זמין כל יום כל שעה    |  dan@gloriarad.com


מהי קרינה?


קיימים סוגים רבים של קרינה בתדרים רבים. ישנה קרינה טבעית, שכשמה כן היא, קרינה שנוצרה כדרך הטבע ויש קרינה מעשי ידי אדם. דוגמאות לקרינה טבעית הן קרינה קוסמית, השדה המגנטי של כדור הארץ וקרינת אור. דוגמאות לקרינה מעשי ידי אדם הן, למשל, שדות מגנטיים וחשמליים מקווי מתח גבוה ומערכות חשמל, וכן קרינת הרדיו ממערכות תקשורת אלחוטיות, אנטנות סלולריות, מתקני שידור רדיו וטלוויזיה


קרינה מייננת

המאפיין של קרינה מייננת הוא כי כל חלקיק או פוטון בקרינה זו גורם לשינוי מיידי בחומרים וברקמות ביולוגיות. השינוי מבוצע על ידי יינון החומר באופן מיידי וישיר (הוצאת אלקטרון ממסלולו סביב האטום ובכך שינוי המבנה המולקולארי של החומר). לכן קרינה מייננת מסוכנת באופן מיידי וחשיפה אליה אינה מומלצת. על קרינה מייננת נמנים סוגי הקרינה הבאים:

קרינה בלתי מייננת

קרינה בלתי מייננת היא קרינה שלכל חלקיק בה אין מספיק אנרגיה כדי לגרום לשינוי מיידי בחומרים וברקמות ביולוגיות. בחשיפה לקרינה בלתי מייננת השינוי בחומר או ברקמות ביולוגיות מתבצע בדרכים עקיפות על ידי מנגנון לא ישיר, המופעל בעת החשיפה לקרינה. הנחת היסוד של המדע המערבי היא כי קרינה זו לא יכולה לגרום לנזק למערכות ביולוגיות למעט נזק חום. מאז שנות החמישים של המאה העשרים, הולך ומתבסס מידע מדעי הסותר הנחת יסוד זו ומראהעל שינויים, נזקים ופגיעות גם של קרינה בלתי מייננת ברקמות ביולוגיות. על קרינה בלתי מייננת נמנים חלק מסוגי הקרינה האלקטרומגנטית:


קרינה אלקטרומגנטית

למעשה מדובר בהפרעה מחזורית בשדה המגנטי והחשמלי העושה דרכה במרחב. לקרינה זו אנרגיה שעוברת לחומר בו הקרינה פוגעת. מעבר זה של אנרגיה בא לידי ביטוי בחימום החומר ובעירור של אלקטרונים. חלק מהקרינות האלקטרומגנטיות כדוגמת קרינת UV או קרינת רנטגן הן מייננות, וחלקן כקרינת הרדיו, הן בלתי מייננות. 

סיכון בחשיפה לקרינה

בכל הנוגע לחשיפה לקרינה מייננת הדברים ברורים ומוחלטים. קרינה מייננת נחשבת למזיקה באופן מיידי. בנוגע לחשיפה לקרינה בלתי מייננת הנחת היסוד המוקדמת הייתה כי קרינה זו לא יכולה להוציא אלקטרון ממסלולו סביב האטום, לכן הנחת היסוד היא כי קרינה בלתי מייננת איננה מסוכנת כל עוד רמות הקרינה נמוכות מרמות המסוגלות לחמם רקמה חייה. לעומת זאת, מחקרים רבים מראים על יותר ויותר סיבות לדאגה גם בחשיפה לקרינה בלתי מייננת. עיקרון הזהירות המונעת קורא לצמצם חשיפה לקרינה בלתי מייננת גם לפני שהוכח מעל לכל ספק שהיא מזיקה. כלי מרכזי בדרך לצמצום חשיפה הוא בדיקת הקרינה

מדידה ככלי מעשי

לקרינה אין ריח, טעם, צבע ולכן לא ניתן להריח או לראות אותה. ניתן להבחין בקיומה של קרינה רק על ידי שימוש במדי קרינה מתאימים. לכל סוגי הקרינות ישנם דרכי מדידה וציוד מדידה מיוחדים. מדידת קרינה מאפשרת לנו להעריך את רמות הקרינה ובהתאם לכך להעריך את הסיכון ואת הפעולות הדרושות כדי לצמצם את החשיפה שלנו לקרינה הנמדדת. 

בטיחות קרינה

חשוב מאוד להקפיד על בטיחות קרינה בעבודה עם ובסביבת ציוד פולט קרינה. עמידה בתקני בטיחות הקרינה לחשיפות קצרות טווח לקרינה, תגן אליכם מנזק מיידי של חשיפה לקרינה ברמות גבוהות. כדי לדעת את רמות החשיפה לקרינה יש לבצע בדיקות קרינה. 


צמצום חשיפה והימנעות מסיכון מיותר

כאשר ידועות לנו רמות הקרינה אליהן אנחנו נחשפים, נוכל לבצע מגוון פעולות על מנת לצמצם את חשיפתנו לסוגי הקרינה השונים. לפעמים די בשינוי סידור סביבת המגורים מחדש על פי המידע  שהתקבל במדידות הקרינה כדי לצמצם את החשיפה. במקרים אחרים יש צורך במיגון קרינה מתקדם כדי לצמצם את החשיפה של דיירי הבית לקרינה החודרת מחוץ למבנה. בכל מקרה צמצום שימוש במקורות קרינה וציוד שידור אלחוטי והתרחקות ממקורות קרינה בתדר נמוך תביא לצמצום החשיפה לקרינה. 


2all בניית אתרים